• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Genel
  • 2016 Yılı İş Dünyası Trendleri

2016 Yılı İş Dünyası Trendleri

trend_word_cloud

2015 yılının sonlarına yaklaşırken iş yapış biçimlerini değiştirecek yeni trendleri incelemeyi ve bunları paylaşmayı faydalı gördüm. 2015’te Internet of Things (IoT-Nesnelerin İnterneti), gündemde oldukça fazla kendine yer bulmuştu. (TIME Dergisi’nin 2015’te yapılan en önemli 25 icat listesine buradan bakabilirsiniz.) Cihazların birbiri ile etkileşimini esas alan bu yapı, popülerliğini her geçen yıl korumaya devam edecek. Bunun yanında insanların satınalma davranışlarında da çeşitli değişiklikler gözlemleyeceğiz.

2016’da tüketiciler, kendini daha da özel hissetmek isteyecek. Tüketiciler, kişiye özel ürün sipariş edebilmek ve hizmetlerin kapılarına kadar gelmesini isteyecek. Uber, eve dondurma teslimatı ile bu işi bayağı ileriye taşımıştı. Kişiye özgün ürün geliştirme, büyük şirketleri daha fazla esnek olmaya zorlayacak. Ancak bu kolay olmayacağından bu alanda yeni start-up şirketleri özellikle crowdfunding (kitle fonlama) yöntemleri ile kurulacak. Malum, henüz kurulalı birkaç yıl bile olmamış start-upların milyar dolarlık şirket değerlemelerine ulaştığı bir zaman diliminde yaşıyoruz.

Müşteriler, markaları kişisel bir kimlik parçası olarak gördüğünden dolayı müşterilerle onların tercih ettikleri her platformda etkileşime geçebilmek daha da önemli hale gelecek. Sadece geleneksel medya veya sadece yoğun kullanıcı kitlesine sahip sanal platformlarda olmak yeterli olmayacak. Markanın her platformda faaliyet göstermesi gerekecek. Doğru zamanda, doğru mecrada, doğru içeriği üretmek kritik önem taşıyacak. Dominos Pizza’nın Dom adlı Siri benzeri uygulamasıyla ses ile veya pizza ile ilgili bir tweet ile ya da bir pizza emojisiyle sipariş vermenizin mümkün olduğu uygulaması bu kapsamda örnek olarak verilebilir. (Oxford Dictionary, 2015 yılının kelimesi olarak ’emoji’yi seçti. 2013 yılının kelimesi ‘selfie’ idi.)

money_emoji

Etik ve glokal (global+lokal) olmak daha da önem kazanacak. Tüketicilerin kullandığı markaları kişiliğinin bir parçası olarak görmesine paralel şekilde, markaların da “iyi bir vatandaş” kimliği sergilemesi bekleniyor. Volkswagen’in emisyon krizi sonrasında tüketiciler, çevreye daha duyarlı; Çin ve Tayland’ta çalıştırılan köle işçi haberlerinden sonra da insana daha saygılı şirketlerden alışveriş yapmak istiyor. Bu global değerlerin yanı sıra, ülkesel bazda; cari açık, işsizlik ve sağlık gibi problemlerin çözümünde artık şirketlerin de katkı sağlaması bekleniyor.

Tüketicilerin ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi, pazarlamanın temel görevidir. CRM ve yapay zeka teknolojileri ile bu yönde isabetli teklifler sunmak şimdilerde daha mümkün. İhtiyaç tespitinde bu araçları etkin şekilde kullanmak ve kullanıcı profiline göre özel teklifler sunmak önem kazanacak. Tüketiciler; kendine para veya vakit kazandıracak, hayatlarını kolaylaştıracak, kendini iyi hissettirecek ürünlere para vermek istiyor. (Toyota yapay zeka teknolojileri ile müşteri isteklerini anlamayı kolaylaştırmak için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. IBM ise yapay zeka araçlarını geliştirmek için ciddi mesai harcıyor.)

branding

Yeşil enerji, 3D yazıcılar, hastalıklarla yeni mücadele yöntemleri, sürücüsüz otomobiller, sanal gerçeklik, drone ve robot teknolojileri 2016’da ve gelecek birkaç yılda önemli konu başlıkları olmaya devam edecek.

Özetle; bu gelişmeleri hiçe sayarak tüketicilere gönderilecek bildirimlerin, atılacak her e-postanın veya SMS’in kaderi, okunmadan çöpe gitmektir. Bir şirkette çalışanların maaşlarını patronlar değil; müşteriler öder. Bu nedenle 2016’da da müşteri odaklı ve sürdürülebilir değer üretmeye çalışan şirketler, diğer rakiplerinden daha önde olacaklar.

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla