• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Genel
  • 2016’dan 2017’ye Genel Bakış

2016’dan 2017’ye Genel Bakış

Bildiğiniz üzere 2016 yılı, özellikle ülkemiz için maalesef pek iyi geçmedi. Yurtiçinde ve sınır ötesinde teröre karşı yapılan operasyonlarda birçok şehit verdik, patlamalar oldu, 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık… İnşallah 2017, 2016’yı unutturacak şekilde bizi mutlu edecek güzel gelişmeleri getirir diye temenni ediyorum. 2016’da başka neler oldu; şimdi onları inceleyelim.

Google Trends sayfasını bilmeyenler için hemen kısaca anlatayım. Google Trends, şu anda veya seçtiğiniz bir tarihte; herhangi bir ülkede Google’de en çok  neyin aratıldığını gösteriyor. Anlayacağınız, çok faydalı bir araç. Google Trends’e göre 2016’da dünya genelinde; Pokémon Go oyunu, iPhone 7’nin piyasaya çıkışı ve Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesi en çok aranılanlar olurken, Türkiye’de en çok aranılanlar ise şu şekilde olmuş:

Yukarıdaki görüntüden yola çıkarak toplum olarak 2016’da nasıl bir psikoloji içinde olduğumuzu siz yorumlarsınız sanıyorum. Peki 2017’de bizi neler bekliyor? Seneye hangi dizilerin popüler olacağını veya Aleyna Tilki’nin mahallesindeki herkes tarafından hâlâ parmakla gösterilip gösterilmeyeceğini bilemem ama sizinle iş dünyası ile ilgili analizler paylaşabilirim. 2017’de gerçekleşmesini beklediğim global iş dünyası trendleri şöyle:

  • Ofisten bağımsız yani home-office çalışmak, büyük şirketler tarafından gittikçe daha fazla kabul görmeye başlayacak. Özellikle büyük şehirlerdeki trafikte geçen zaman ve personelin iş yerindeki oluşturduğu maliyet kalemlerinden dolayı, uzaktan çalışmak hem çalışan hem de işveren için tam bir kazan-kazan prensibi oluşturuyor. Tezimi doğrular şekildeki haber, bu hafta ING Bank Türkiye’den geldi. Haberi okumak için tıklayın.
  • İşe alım süreçleri büyük değişikliklere maruz kalacak. Interviewing.io, yazılımcıların anonim şekilde Google ve Facebook gibi şirketlerde çalışan mühendislerle çeşitli programlama dillerinde kod yazarak sesli mülakat pratiği yapabildiği ve şirketlerin de bu platform aracılığı ile mülakat yaparak işe alım yapabildiği bir platform.

  • Kişisel markalaşma gün geçtikçe önemini daha fazla hissettirecek. Artık rekabet sadece şirketleri etkilemiyor. İş gücü pazarında artık çalışanlar da kendi arasında çok yoğun bir rekabet içerisinde. Özellikle global ölçekte, sizin freelance olarak 500 USD karşılığında yapmaya talip olduğunuz bir işe, bir Çinli veya Hindistanlı gelip 40 USD ücret teklif edebiliyor. Fiyatta rekabet etmek gittikçe zorlaştığından dolayı, kişilerin de markalaşması gerekecek. Yani herhangi bir alanda “namını duyurmak” daha da önem kazanacak.
  • 2017’nin en büyük gelişmeleri siber gerçeklik alanında olacak. Siber gerçeklik, kendi arasında 3 gruba ayrılıyor: Augmented Reality (AR), Virtual Reality (VR) ve Mixed Reality (MR). AR’den MR’ye doğru gidildikçe, nesnelerle insanın interaktif ilişkisi artıyor. 360 derece videolar ve Google Glass bu işin başlangıcıydı. 

Yapay zeka ile öğrenen robotlar ve siber gerçeklik teknolojileri, bu gelişmeleri takip eden çoğu kişi gibi beni de biraz ürkütüyor. Özellikle, insanın zaman geçtikçe gerçek ile sanal arasındaki ayrımını yapma yetisini kaybetme riski (kısaca: delirmesi) ve robot-insan arasındaki sosyalleşmenin toplum hayatına etkisi, aklıma gelen ilk örnekler.

  • Şu anda teknolojik cihazların çoğunda ekran arayüzü ile komutlarımızı veriyoruz. Ancak Apple Siri ve akıllı ev sistemleri ile başlayan sesle komut verme, yakın gelecekte cihazlarla aramızdaki iletişimde temel arayüz haline gelecek. Amazon Echo veya Google Home gibi sanal asistan görevi üstlenen cihazların kullanımı artacak.

Bunların haricinde; kıt kaynakların verimli kullanımı adına sürdürülebilirlik ve paylaşım ekonomisi ise gelecek yılların önemli trendlerinden birisi olmaya devam edecek.

Kısaca; 2017’de iş yapış biçimlerinde önemli değişikliklerin temelleri atılacak. Özellikle siber gerçeklik konusunda birçok endüstride önemli gelişmeler sağlanacak. Büyük şirketler, iş hayatında giderek daha aktif konuma gelen Y jenerasyonuna (1980 sonrası doğmuş olanlar) daha fazla yer açmak zorunda kalacak hatta bu gençler tarafından bazı büyük şirket satınalmaları gerçekleşecek. Umarım, biz de Türkiye olarak bu değişim ve gelişimlerden nasibimizi alır ve ekonomimize katma değer sağlarız. Temennimi yineleyerek yazımı sonlandırıyorum: 2017, ülkemize huzur; hepimize sağlık ve mutluluk getirsin. Sevdiklerinizle birlikte nice güzel yıllara. 🙂

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla