• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Genel
  • 2017’den 2018’e Genel Bakış

2017’den 2018’e Genel Bakış

Acı, tatlı, ekşi ve nötr tüm tatlarıyla bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. 🙂 Bu nedenle geçtiğimiz sene için yazdığım yazının bir benzerini bu sene de yazmak istedim. Gelin birlikte sosyal hayat ve teknolojik trendler çerçevesinde 2017’den 2018’e doğru bir ufuk turu atalım. 

Dünyanın adeta bilinçaltını ortaya çıkaran Google Trends verileri ile başlayalım. 2017 yılı içerisinde Google’da dünya genelinde en fazla yapılan arama, tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası olan Irma Kasırgası olmuş. Kasırga, saatte 300 km’ye ulaşan hızıyla; Karayipler, Küba ve ABD’de oldukça yıkıcı etki yaptı. Kasırganın haricinde, 170 milyar USD’lik marka değeriyle Apple’ın yeni oyuncakları iPhone 8 ve iPhone X (‘iks’ değil, ‘ten’) de yine en çok konuşulanlar arasında kendisine yer bulmuş. En bilinen kripto para olan Bitcoin de yine çok merak edilenler arasında.

Türkiye’de en çok yapılan aramalara baktığımızda ise “Nedir” kategorisinde ilginç bir detay görüyoruz. En çok aranılanların içerisinde “pestisit” kelimesi yer alıyor. Pestisist, Star TV’de yayınlanan Ufak Tefek Cinayetler dizisinin bir bölümünde kullanılan bir ilacın ismiymiş. Bu durum, aslında içerik ve mesaj iletimi açısından TV dizilerinin ne kadar önemli bir mecra olduğunu ve izleyicilerin böyle detaylara ne kadar önem verdiğini gösteriyor; kenara not edilmeli.

Diğer çok yapılan aramalar ise; şans oyunları, Varlık Fonu, 16 Nisan 2017’de gerçekleşen Anayasa Değişikliği Referandumu ve e-ticaret sitelerinin de özel indirim yaptığı ve dini hassasiyetlerden dolayı ismi çokça tartışılan Black Friday (Kara Cuma).

Biraz da iş dünyasını etkileyecek trendlere bakalım. Bu kapsamda ilk bahsetmek istediğim trend: “A-commerce”. Bildiğiniz üzere yıllardan beri elektronik ticaret (E-commerce) gündemizde olan bir konu. Ancak yeni teknolojik trendler ile birlikte artık “otomatize edilmiş ticaret”i (Automated Commerce) konuşmaya başlayacağız. Endüstrideki a-commerce uygulamaları çoğalmaya başladı bile. Örneğin; Çin’de faaliyet gösteren bir e-ticaret sitesi olan JD.com; otomatize edilmiş depoları, drone teknolojisi ve yapay zeka temelli rota planlama sistemi ile Çin içerisinde satın alımların %92’sini aynı gün ya da ertesi gün teslim edebiliyor.

Diğer bir a-commerce uygulaması ise Amazon’un geliştirdiği “Dash” adındaki butonları. Bu butonlar sayesinde, sadece tek bir dokunuş ile istediğiniz üründen anında sipariş verebiliyorsunuz. Amazon’un depo yönetimi ve drone ile teslimat gibi pek çok yenilikçi proje üstünde kafa yorduğunu da belirtmekte fayda var. Ayrıca Amazon, çok yakında mobil ödemeli ve kasiyersiz AVM konseptini başlatacak. Nasıl bir şey olacağını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

A-commerce ile ilgili gelişmeler, sadece alışveriş tarafıyla sınırlı değil. Artık kullanıcılar finansal işlemlerini de otomatize edilmiş sistemlerin yardımıyla yapmak istiyor. Örneğin; Digit, gelir ve harcamalarınıza göre birikim yapmanız gereken ideal tutarı hesaplıyor ve onları birikim hesabınıza otomatik olarak gönderiyor. Mart 2017 itibariyle Digit, kullanıcılarının 500 milyon USD tasarruf yapmasını sağladı!

Diğer önemli trend ise müşteri segmentasyonundaki köklü değişim. Genelde keskin demografik özelliklere göre yapılan müşteri segmentasyonları, yavaş yavaş geçerliliğini yitiriyor. Yetişkinler için girişimcilik kursları, lüks markaların sokak sanatçısı konseptinde ürün hattı genişlemesi yapması gibi klasik segmentasyonlardan farklı olarak yeni bir segmentasyon trendi başlamış durumda. İnsanların değişen yaşam koşulları ve artan yaşam süresi beklentisi toplumsal değişkenlerin şüphesiz bunda etkisi çok büyük.

Bu gelişmelere paralel olarak, bekar ve yalnız yaşamaya başlayan bireylerin en büyük sorunlarından birisinin yemek pişirmek olduğunun farkına varan Tasty, One Top adlı ürünüyle bu soruna yönelik güzel bir çözüm hazırlamış. BuzzFeed ve General Electric işbirliğinde oluşturulan akıllı pişirme aracı, 1700’den fazla yemek tarifi bulunan mobil uygulama desteğiyle beraber, istediğiniz yemeğin tarifini seçtiğinizde; tavanın ideal sıcaklığını otomatik olarak ayarlıyor ve pişirme esnasında gerçek zamanlı olarak kullanıcıya ne zaman hangi malzemeyi ekleyeceğini ya da ne zaman malzemeyi karıştırması/çevirmesi gerektiğini gösteriyor.

Diğer ve en büyük trend ise “sanal refakatçiler” yani yapay zekaya dayalı teknolojiler. Bunların başında sohbet botları (chatbotlar) ve robotlar geliyor. 2017 yılı içerisinde bu alandaki en büyük gelişme Suudi Arabistan’dan geldi. Suudi Arabistan, “Sophia” adlı robota vatandaşlık vererek bir robota vatandaşlık hakkı veren ilk ülke oldu. Aşağıdaki videoda Sophia’nın yaptığı konuşmayı izleyebilirsiniz. (Türkçe altyazılı)

Gelişmelerden anlaşılacağı üzere robotlar, gün geçtikçe günlük hayatımıza daha fazla entegre olacak. Araştırma şirketi Gartner da bunu doğrular nitelikte bir araştırma raporu yayımladı. Gartner’a göre; 2020 yılında insanlar, eşiyle kurduğu iletişimden daha çok yapay zeka botları ile iletişim kuracak. (Kaynak) Diğer ilginç haber ise Apple’dan geldi. Apple, yakın zamanda yayınladığı bir iş ilanı ile psikoloji geçmişine sahip yazılım mühendisi aradığını duyurdu. Çünkü yapılan analizlere göre kullanıcılar, Siri’ye “Hayatın anlamı nedir?”, “Nasıl daha sağlıklı ve mutlu olabilirim?” gibi sorular yöneltiyor ve Siri’yi kendi terapistleri olarak görüyorlar.

Özetle; 2018 yılı da teknolojik açıdan devrimsel yeniliklerle geçecek bir yıl olacak. Tüm bunlardan öte müşterilerini seven ve onları dövmeyenler(!) başta olmak üzere teknolojik yeniliklere adapte olan organizasyonlar ayakta kalmaya devam edecek. 

2016, ülkemiz için zor bir yıldı; ancak 2017’de Türkiye ciddi bir toparlanma dönemine girdi ve 3. çeyrekte yakalanan GSYH’deki %11,1 büyüme oranıyla Türkiye, yüzdesel bazda dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomi oldu. İnşallah, 2018 yılı ülkemize ve dünyaya barış; bizlere ve sevdiklerimize de mutluluklar getirir. Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun.

Sağlıcakla kalın.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla