• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • ERASMUS
  • ERASMUS Yazı Dizisi-1: Nedir, Yararlanabilmek için Ne Gerekir?

ERASMUS Yazı Dizisi-1: Nedir, Yararlanabilmek için Ne Gerekir?

Uzun süredir blogumu ihmal ettiğimin farkındayım. Ancak haklı sebeplerim var. 🙂  Yoğunluğumun sebepleri; oldukça yoğun derslerim ve uğraştığım Erasmus prosedürleri. Bu zaman zarfında Erasmus süreci hakkında neredeyse hiç bilgim olmadığı için birçok sorun yaşadım. Bundan sonraki dönemlerde benim gibi bu programdan yararlanacak olan arkadaşların daha az sıkıntı yaşaması için bu yazı dizisinde, eğer büyük bir aksilik olmaz ise bahar döneminde yararlanmaya başlayacağım Erasmus Öğrenci Değişim Programı’ndan detaylarına kadar bahsedeceğim. Önceden uyarayım; tüm prosedürler, üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebilir ama üç aşağı beş yukarı benzerdir. Bu yazı dizisini kendi başımdan geçen süreçlerden edindiğim deneyimler doğrultusunda yazacağım. Erasmus Değişim Programı, üniversite öğrencilerinin veya akademik personellerinin bir öğrenim dönemi veya bir öğrenim yılı boyunca öğrenciler için yurtdışında öğrenim görme; akademik personeller için eğitim verme imkanı tanıyan bir değişim programıdır. Ben bu yazı dizisinde lisans öğrencileri için Erasmus Öğrenim Hareketliliği Programı’ndan bahsedeceğim. İlk olarak yararlanma şartlarından bahsedeyim. Lisans öğrencisiyseniz genel not ortalamanızın en az 2.20/4.00 olması gerekiyor. (Yüksek lisans öğrencileri için bu sınır 2.50) Bu kriteri sağlamadığınız sürece bu programdan yararlanmanız şimdilik mümkün değil. (Şu an gündemde olan Erasmus+ programı ile bu şartlar değişebilir.) Eğer 2.20 veya üstü bir ortalamaya sahipseniz, okulunuzdaki Uluslararası Ofis’e gidiyorsunuz ve bir sonraki başvurunun ne zaman olacağını öğreniyorsunuz. Daha sonra, başvuru zamanı geldiğinde sizi bir İngilizce sınavına alıyorlar. Sınavın içeriği üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Kimisi klasik İngilizce yazılısı gibi bir sınav uygularken; kimisi 100 soruluk bir gramer testi yapabiliyor. Yine bazı okullar, bu test sınavının ardından listening-speaking-writing gibi ekstra sınavlar da uygulayabiliyor. 

Bu sınava girdikten sonra, sınavdan aldığınız puanın %50′si ile genel not ortalamanızın 100 puan üzerinden karşılığı olan değerin %50′si alınıp toplanıyor ve başvuran öğrencilerin isimleri bu toplam puana göre yukarıdan aşağı listeleniyor. Eğer bölümünüzün anlaşmalı olduğu birden çok ülke varsa, bunları hangi öğretim döneminde(güz/bahar veya 1 yıl) hangi ülkeye daha çok gitmek istediğiniz, yaşam pahalılığı ve ders programının sizin bölümünüze uyup uymadığı(Google amcadan karşı okulun web sitesini bulup ders programlarına bakarak) gibi kriterlere göre tercih sırasına koyuyorsunuz. (Genel olarak; Kuzey ve Batı Avrupa’da, derslerin zorluk seviyesi yüksek ve yaşam pahalıdır.) Daha sonra bölümünüzün yurt dışına gönderdiği öğrenci kontenjanına ve başvuru puanınıza göre asil ve yedek öğrenciler belirleniyor. Bu öğrenciler de Erasmus hibesi almaya hak kazanıyor. Fakat burada asil listeye giremeseniz bile kendinize kontenjan açtırıp hibe almadan yani tamamen kendi bütçeniz ile Erasmus programından yararlanabilmeniz de mümkün (Freemover Erasmus), bu konuyu okulunuza sormanızda yarar var. 2013/2014 öğretim yılı için aylık verilen hibe miktarları şu şekilde: 

Ancak hibenin verilme şekli biraz farklı. Örneğin; bir öğrenim dönemi boyunca(5 ay) Danimarka’ya gideceksiniz. Hibe sözleşmesine göre anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren en geç 45 gün içinde okulunuz, Euro hesabınıza hibenin %80’inin 5 aylık toplamını yatırıyor. Yani Danimarka örneğimiz için hesabınıza yatırılacak tutar: (601 x 0.8) x 5 = 2404 Euro. Peki kalan %20’ye ne oluyor? Erasmus programını bitirip Türkiye’ye döndüğünüzde derslerdeki başarı durumunuza göre bu %20’lik kısım sizin hesabınıza yatırılıyor. Bir de şu detay var: Her ne kadar hiç örneğini duymasam da; eğer derslere gitmeyip devamsızlıktan kalırsanız veya bir dönemdeki derslerin hepsinden kalırsanız, verilen %80’lik hibenin de okul tarafından geri alınabilmesi mümkün. Bu da aklınızda bulunsun.

Şimdilik bu kadar, diğer yazıda görüşmek üzere. 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla