• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • ERASMUS
  • ERASMUS Yazı Dizisi-2: Sınavı Kazandınız, Ya Sonra?

ERASMUS Yazı Dizisi-2: Sınavı Kazandınız, Ya Sonra?

Yazı dizisine ikinci kısmıyla devam ediyorum. Diyelim ki artık Erasmus öğrencisi olarak bir ülkeye gitmeye hak kazandınız. Bu süreçten sonra Uluslararası Ofis – Erasmus Bölüm Koordinatörünüz – Karşı Okulun Erasmus Koordinatörü döngüsünde oldukça zaman harcayacaksınız. Hemen Facebook’a girip “ABC University Incoming Erasmus Students 201X/201X″ şeklinde bir arama yapın, muhtemelen bir grupla karşılaşacaksınız. Bu gruba dahil olun, gideceğiniz ülke hakkında orada bulunanlardan detaylı bilgi edinmek adına oldukça faydası olacaktır. Sonra ilk işlem olarak karşı okulun gideceğiniz dönem açacağı dersleri inceleyerek kendinize ders seçmelisiniz. Bu listeye okulun sitesinden ulaşamadıysanız karşı okulun koordinatöründen mail ile isteyebilirsiniz; fakat burada hemen şunu eklemeliyim ki, çoğu okulun Erasmus koordinatörü maillerine cevap vermekte oldukça yavaş davranıyor. Bu yüzden sabırlı olmalı ve yılmadan nazik bir dille aralıklarla mail atmalısınız.

Gideceğiniz okulun ders listesini temin ettikten sonra Erasmus bölüm koordinatörünüzle birlikte kendi okulunuzun ve gideceğiniz okulun ders içeriklerini kıyaslayarak uygun ders seçimini yapmalısınız. Bu süreçte 2 tane doküman doldurmanız gerekiyor: Akademik Tanınma Formu ve Learning Agreement(Öğrenim Anlaşması). Akademik Tanınma Formu, karşı okulda hangi dersleri alacağınız ve geldikten sonra bu aldığınız dersleri okulunuzda hangi derslere saydıracağınızın tablosu. Learning Agreement ise karşı okula gönderecek olduğunuz orada hangi dersleri alacağınızı belirtir liste. Burada unutmamanız gereken husus; toplamı 28 ile 32 ECTS kredisi arasında olacak şekilde ders seçebilirsiniz. Ne eksik; ne de daha fazla. O yüzden mümkün olduğunca okulunuzu uzatmayacak ve bunun yanında Türkiye’de vermekte zorlandığınız ya da zorlanacağınız derslerden oluşan bir program yapmaya çalışın. Akademik Tanınma Formu’nu ve Learning Agreement’ı hazırlarken imza işlerinden dolayı biraz koşturmaca yaşayacaksınız. Gideceğiniz okul, bu iki belge haricinde bazı ekstra belgeler de isteyebilir. Bu ekstra belgeler şunlar olabilir: Size gönderecekleri okula kayıt formunun doldurulmuş hali, kısa özgeçmiş, motivasyon mektubu, İngilizce transkript, İngilizce bildiğinizi gösteren belge(Hollanda gibi bazı ülkeler TOEFL, Almanya gibi ülkeler ise en az B1 düzeyde Almanca bildiğinizi gösterir sertifika isteyebilirler.), fotoğraf vs. Bu ekstra belgeleri koordinatörünüz ve uluslararası ofis ile görüşerek nasıl temin edebileceğinizi sorabilirsiniz.

Belgeleri tamamladıktan sonra, Uluslararası Ofis belgelerinizi taratıp karşı okula gönderiyor. Ardından bu belgeleri teslim alıp karşı okula posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. Biraz pahalı olsa da size tavsiyem kargo şirketi olarak UPS’i kullanmanız; eğer bütçeniz uygun değilse PTT’nin Acil Posta Servisi(APS) hizmetini de kullanabilirsiniz. Bütün bu süreçlerden sonra gideceğiniz okuldan kabul edildiğinize dair bir önce bir mail, sonra posta ile kağıt geliyor.(Acceptence Letter) Bu mektubu, vize başvurunuzda kullanacaksınız. Bazı ülkelerin konsoloslukları bu belgenin mail çıktısını kabul ederken; bazıları illa ki orijinalini istiyor. Eğer illa ki orijinali isteniyorsa bu belgeyi beklemek de oldukça dertli bir süreç. 

Kabul belgeniz geldikten sonra artık vize alma serüveniniz başlıyor. Tabii vize alabilmek için öncelikle pasaporta ihtiyacınız var. Onun öncesinde; pasaport ile vizenin farkını da kısaca anlatayım. Pasaport, küçük bir defter şeklinde olan yurtdışındaki sizin kimlik belgeniz. Vize ise, sizin herhangi bir dünya ülkesine giriş yapabilmenizi sağlayan ve pasaporta yapıştırılan izin kağıdınız diye söylenebilir. Size en çok kullanılan iki pasaport tipi ile ilgili burada bilgi vereceğim. Eğer anne ve/veya babanız devlet memuru ise ve kadro dereceleri 1, 2 veya 3 ise veya bu derecelerde iken emekli olmuşlar ise Hususi Damgalı(Yeşil) Pasaport alabilirsiniz. Yeşil pasaportlar, harçtan muaf olduğu için okuldan herhangi bir belge almanız gerekmez. Direk olarak başvuru yapabilirsiniz. Ancak böyle bir durumunuz yoksa; yani anne veya babanız devlet memuru değilse veya bu şartları sağlamıyorsa Umuma Mahsus(Bordo) Pasaport alacaksınız demektir. Bordo pasaport almak için harç bedeli ödemek durumundasınız. Ancak öğrenci olduğunuz için bu ücretten muaf olabilme şansınız var. Bunun için Uluslararası Ofis’ten bir yazı almalısınız. Bu işlem de tamamsa ister yeşil, ister bordo pasaporta başvurun; tüm başvurular için bir fotoğrafçıya gidip pasaport için biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekiyor.  

Biyometrik fotoğraf; belirli ölçülere sahip, yüzün iki tarafının ve yüz hatlarının net olarak belli olduğu, gülümsemeden çekilen ve arkaplanı beyaz olan fotoğraflardır. Pasaport ve vize için olmak üzere iki türdür. Aralarındaki fark, boyutlarının farklı olmasıdır. Biyometrik fotoğraf, daha sonraki birçok işleminizde(vize başvurusu, okula kayıt, diğer evraklara vs.) size lazım olacağı için 12 adet çektirmeniz faydalı olabilir. Belgeleri tamamladıktan sonra bulunduğunuz ildeki Emniyet Müdürlüğü’ne gidip pasaport başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurudan yaklaşık 1 hafta sonra pasaportunuz elinizde olacaktır. Pasaport alma süreci ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Vize sürecinden bahsedeceğim diğer yazıda tekrar görüşmek üzere.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla