ERASMUS Yazı Dizisi-3: Vize İşlemleri

İlk olarak ‘egzoz’un yazımı kadar çok karıştırılan büyükelçilik ile konsolosluk arasındaki farkı belirterek yazıma başlamak istiyorum. 🙂 Büyükelçi, bir ülkenin başka ülkelerdeki resmi temsilcisidir; iki ülke arasındaki ilişkileri düzenler. Konsolos ise, büyükelçiliğin denetimi altında ülkesinin ticari menfaatlerini koruyan ve diplomatik olmayan; vatandaş haklarının korunması ve noterlik gibi çeşitli resmi görevleri yerine getiren kişidir. Yani büyükelçilik binasının içinde bulunsa dahi vize işlemlerini konsolosluklar yapar, genel kültür olarak aklınızda bulunsun. Bu kısa dipnottan sonra artık pasaportunuz var ve kabul mektubunuz da hazırsa sıra geldi vize işlemlerine. Anlatmaya başlamadan önce vize sürecinin biraz çetrefilli ve ülkeden ülkeye oldukça değişken olduğunu söylemeliyim. Ben burada genel olarak istenen belgelerden bahsedeceğim. Bu yüzden mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun sitesinden vize başvuru şartlarını okuyup öğrenmelisiniz.

Erasmus öğrencilerinin hepsinden mutlaka istenen belge, Confirmation Letter’dır. Bu belge, okulunuz tarafından Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandığınızı ve aylık olarak okuldan alacağınız hibe miktarını belirten belgedir. Uluslararası Ofis’e gidip vize başvurusu için Confirmation Letter almak istediğinizi söyleyip bu belgeyi temin etmelisiniz. İstenen diğer belgeler:

  • Gideceğiniz ülkede kalacağınız süre boyunca geçerli pasaport,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Kabul mektubu,
  • Gideceğiniz ülkede kalacağınız yeri gösterir belge,
  • Gideceğiniz ülkede kalacağınız süreyi kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası. (Panik yapmayın, sigorta yaptırmak için 30.000 Euro vermeyeceksiniz. 🙂 180 günlük poliçeler yaklaşık 25-30 Euro civarında. Bu 30.000 Euro’nun anlamı, yurtdışında olası sağlık sorunlarınızda sigorta şirketinizin sizin masraflarınızı 30.000 Euro’ya kadar karşılayacağını belirtiyor.)

Çoğu ülke, eğer Freemover olarak Erasmus’a gidiyorsanız orada kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayacağınız paranın bulunduğu hesap cüzdanını istiyor. Bazı ülkeler de, hibeli olarak Erasmus’tan yararlanacak olsanız dahi orada kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayacağınız parayı önceden banka hesabınızda görmek istiyor. Kalacak yeri gösterir belge ise eğer okul size yurtta konaklama imkanı veriyor ise bunu kabul mektubunuzda belirtebilir veya bunun için ekstra bir belgeyi kabul mektubunuz ile birlikte size gönderebilir. Bu tür bir belge elinizde varsa onu götürmelisiniz. Eğer okul, size konaklama imkanı sağlamıyorsa hostelworld.com gibi sitelerden hostel(pansiyon) rezervasyonu yaptırmalısınız. Kaç günlük hostel rezervasyonun yeterli olacağını yine konsolosluğun sitesinden veya daha önce o ülkeye gidenlerden öğrenmelisiniz. Bu belgelerin yanı sıra; adli sicil kaydı, sağlık raporu, uçak bileti, ikametgah belgesi, öğrenci belgesi gibi ekstra belgeler de istenebilir. Bunu da dediğim gibi konsolosluğun web sitesinden mutlaka öğrenin.

Burada yurtdışı seyahat sağlık sigortası hususunda bir antrparantez açmam lazım. Çoğu sağlık sigortası poliçesinde “Poliçeler, her bir seyahatte en fazla birbirini izleyen 92 gün süren seyahatlerde geçerlidir.” ibaresi yer alıyor. Bu ibare, siz yurtdışına çıktıktan 92 gün sonra eğer Türkiye’ye giriş-çıkış yapmazsanız sigorta poliçenizin iptal olacağı anlamına geliyor. Bazı ülkelerin konsoloslukları bu maddeyi sorun etmiyor ancak bazıları da sırf bu sebepten dolayı vizenizi vermeyebiliyor. Bundan dolayı; poliçelerinde bu ibare yer almayan sigorta şirketlerini araştırmanız ve bu şirketlerden sağlık sigortanızı yaptırmanız sizin için daha iyi olabilir. Belgelerinizi topladıktan sonra yine konsolosluğun sitesine girip başvuru günleri ve saatleri hakkında bilgi almalısınız. Konsoloslukların çoğu Ankara’da bulunuyor ve hemen hepsi randevu sistemi ile çalışıyor. İnternetten randevunuzu alıp o saatler arasında belirtilen adreste olmanız gerekiyor. Konsolosluğa randevu saatinizde vardıktan sonra belgeleriniz teslim alınıyor, bir fotoğrafınız çekiliyor, imzanız ve parmak iziniz alınıyor. Toplamda 5-10 dakika süren bu kısa işlemlerden sonra tek yapmanız gereken, vizenizin çıkmasını beklemek. Peki ne kadar bekleyeceksiniz? Vize başvurunuzu yaptıktan sonra yine ülkeden ülkeye değişmekle birlikte; belgeleriniz tam ise vizeniz, 5 ile 20 gün arasında çıkmaktadır.

Vizeniz de çıktıysa mutlu sona çok yaklaştınız demektir. Diğer yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla