ERASMUS Yazı Dizisi-4: Para İşlemleri

Gideceğiniz üniversitenin akademik takvimine göre artık derslerinizin ne zaman başlayacağını biliyorsunuz. Vizeniz de elinizde. Eğer Freemover (hibesiz) Erasmus Programı’ndan yararlanmıyorsanız, yani hibe alacaksanız; kendi üniversiteniz ile gitmeden önce yapmanız gereken sadece tek bir prosedür kaldı: Hibe sözleşmesi. Freemover olarak gidiyorsanız zaten Erasmus prosedürlerini vizeniz çıktığı anda bitirmiş oluyorsunuz. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yazı dizisinin ilk yazısında paylaştığım gibi gideceğiniz ülkeye ve öğretim dönemine bağlı olarak değişkenlik gösteren hibeniz, Euro hesabınıza yatırılacak. 

Tabi daha öncesinde okulunuzun anlaşmalı olduğu bir bankadan (genelde devlet bankaları) Euro hesabı açtırmanız gerekiyor. (Euro hesabı açtırma işleminden aşağıda detaylı olarak bahsedeceğim.) Eğer okulunuzun anlaşmalı olmadığı bir bankadan Euro hesabı açtırırsanız ekstra havale ücreti ödersiniz. Euro hesabını açtırdıktan sonra hibe sözleşmesini imzalayıp Uluslararası Ofis’e teslim edeceksiniz. Hibe sözleşmesinde hibenin amacı, kapsamı ve genel hükümleri gibi şartlar yer alıyor. Bilginizin olması adına bir kez okumanızı öneririm. Hibe sözleşmenize ek olarak; pasaportunuz kimlik kısmının ve vize kısmının fotokopisi de isteniyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ortalama 15-20 gün (en geç 45 gün) içerisinde hibenizin ilk %80’lik kısmı Euro hesabınıza yatırılıyor.

Biraz da banka işlerinden bahsedelim. Bu kısım biraz karmaşık gelebilir. Olabildiğince detaylı ve anlaşılır bir şekilde yazmaya çalışacağım, dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Gidip bir Euro hesabı açtırdığınızda genelde size ATM kartı verilmiyor. Bu yüzden bir ATM kartınızın olabilmesi için, Euro hesabınızın yanına ek olarak vadesiz TL hesabı açtırmanız gerekiyor. Euro hesabı için ATM kartı veren Yapı Kredi ve Citibank gibi bankalar da var. Özellikle Yapı Kredi’nin anlaşmalı olduğu UniCredit Bankası’nın yurtdışındaki ATM’lerinde Yapı Kredi Euro hesabı ATM kartınızla komisyonsuz para çekimi yapabileceğiniz söyleniyor. Bunu araştırabilirsiniz. Ancak ben genelgeçer olarak kullanılan yöntemden de bahsedeyim. Örneğin Ziraat Bankası’ndan Euro hesabı açtırdınız. Kredili Yurtlar Kurumu’ndan burs/kredi alıyorsanız zaten vadesiz bir TL hesabınız da var yani ekstra bir vadesiz TL hesabı açtırmanıza gerek yok. Bu TL hesabınızı Euro hesabınız ile birleştirmelisiniz. Eğer TL hesabınız yoksa da TL hesabı açtırıp yine Euro hesabınız ile birleştirmelisiniz. Hemen ardından mutlaka hesabınızın internet bankacılığını açtırın. Bildiğiniz üzere internet bankacılığına erişmek için cep telefonunuza şifre geliyor. Ziraat Bankası, yurtdışında ya bu şifre gelme işleminde problem yaşanmasından; ya da yurtdışı IP’lerden kaynaklı erişim sorunundan dolayı OTP cihazı diye bir şey kullanıyor. 20 TL karşılığında alabileceğiniz bu cihaz, internet bankacılığına erişmek için size anında şifre türetiyor ve cep telefonunuza şifre gönderilmesine gerek kalmıyor.  Bunun haricinde mutlaka bir kredi kartınız olsun ve cep telefonunuzu müşteri hizmetlerini arayarak uluslararası dolaşım (roaming) özelliğini aktif hale getirin. 

Şimdi hibe konusunda iki ihtimal söz konusu: Hibenin siz yurtdışına çıkmadan hesabınıza yatması veya hibenin siz yurtdışına çıktıktan sonra hesabınıza yatması. Eğer siz yurtdışına çıkmadan hibeniz hesabınıza yatırılırsa; ilk seçeneğiniz, tüm paranızı yanınızda Euro olarak götürmek ve gideceğiniz ülkedeki bir bankada bir hesap açtırıp paranızı bu hesaba yatırmak. Bu şekilde o bankadan komisyonsuz para çekebiliyor olacaksınız. Tüm paranızı yanınızda götürmek istemiyorsanız hibenizin yatırıldığı bankanıza gidip hibeyi TL’ye çevirtip bunu vadesiz TL hesabınıza yatırabilirsiniz. Yurtdışına çıkınca da kartınızın üstünde yazan çeşidine göre herhangi bir Maestro veya Visa amblemi bulunan ATM’den paranızı bulunduğunuz ülkenin para biriminde çekebilirsiniz. Bu esnada tabi hem kur dönüşümü yapılacak (örneğin TL ile Euro almak) ve bankanızın belirlediği miktarda komisyon (çekilen miktarın genelde %2’si ile %5’i arasında) düşülerek paranızı çekebileceksiniz. Komisyon durumunu mutlaka bankanızdan öğrenmelisiniz.

Eğer siz yurtdışına çıktıktan sonra hibeniz hesabınıza yatırılırsa da iki seçeneğiniz var. İlk seçenek: İnternet bankacılığını kullanarak Euro’yu TL’ye çevirip vadesiz TL hesabınıza aktardıktan sonra yurtdışında ATM’den çekebilirsiniz. İkinci seçenek: Yurtdışına çıkmadan önce aile bireylerinizden birine notere giderek vekalet verebilir ve siz gittikten sonra vekalet verdiğiniz kişinin sizin hibenizi Euro olarak çekip TL hesabınıza aktarmasını sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığında kur değerleri, genelde serbest piyasaya göre daha düşük oluyor. Hesabınızı yapıp bu iki seçenekten birini değerlendirebilirsiniz.

Uçak bileti ve valiz hazırlama konularını anlatacağım diğer yazıda görüşmek üzere.

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla