Kendini Geliştirmek

Kendini Geliştirmek(?)

Bugün meslek seçimi ve kariyer ile ilgili çoğu sitede gördüğüm ve klişe haline gelmiş bu “kendini geliştirme” mevzusundan biraz bahsetmek istiyorum. Birçok meslek branşında, özellikle mühendislik alanında bu kelime grubunun oldukça fazla kullanıldığını, hatta ağızlara sakız edildiğini; mesleki deneyimi olmayan ve belki üniversite öğrencisi bile olmayan bir çok forum sitesi üyesinin ilgili konularına girip “Kendini geliştirirsen 10.000 TL maaş alırsın.” gibi yorumlar yazdıklarını görüyorum. Bilgi sahibi olunmadan, fikir sahibi olunan bu tür yorumlardan oldukça rahatsız olduğumdan böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

Günümüz dinamikleri gereğince, yapacağımız çoğu aktiviteden önce internete girip o konu hakkında yapılan yorumlardan faydalanıyoruz. Forum siteleri de özellikle üniversite tercihi yapacak arkadaşların başvurduğu araçların başında geliyor. Forum sitelerinde karşılaşılan mesleki anlamdaki direkt olarak ön yargılı olumsuz yorumları okuyan insanların, tercih etmek istedikleri ve gerçekten sevdikleri bir meslek branşı olduğu halde; bu yorumlar nedeniyle karamsarlığa düştüğünü ve yanlış tercihler yaptığını hesaba katarsak bu tür gereksiz yorumların ciddi zararlara yol açtığını görebiliyoruz. Sayıları azımsanamayacak kadar çok olan bu olumsuz yorumlardan etkilenerek hiç sevmediği halde mesleğe garanti yolu ile bakarak seçim yapanlar da hayatı boyunca mutsuz olacağı bir mesleği seçebiliyor. “Kendini geliştir” mottosu ile insanlar olur olmadık alanlara kanalize olabiliyor. Her birey, görevi veya konumu ne olursa olsun; mesleki tatmin ve başarı için bilgi dağarcığını geliştirmek ve kendini donanımlı hale getirmek zorundadır. Bu günümüz dünyasının bir zorunluluğudur. Özellikle 2 tanesini okusanız 3.sünü kendiniz yazabileceğiniz kişisel gelişim kitapları dahil, forum sitelerinde de “kendini geliştir” söz öbeğinin yaygın kullanımı, her ne kadar dillere plesenk olsa da, nedense içi hiç doldurulmuyor. O yüzden gelin hep birlikte bunu ele alalım.

Peki nedir bu kendini geliştirmek? Kas yapmak mı, kilo almak mı, maddi anlamda refaha kavuşmak mı, ne? Kendimce kendini geliştirmenin yani kendini donanımlı hale getirmenin tanımını yapacak olursam; insanın doğuştan gelen bilgi ve becerilerinin gün yüzüne çıkararak, onu gündelik hayatında kullanılabilir hale getirmesidir. Bu tanımdan yola çıkılarak; vücut geliştirmek de kişisel gelişimin bir parçası sayılabilir. Çünkü gelişim; bedensel ve ruhsal açıdan bir bütünü kapsar. Fakat bu meşhur “kişisel gelişim”den ise asıl kast edilen şey, “etkin mesleki bilgi”dir. Peki bu nasıl sağlanır? Bunun nesnel bir çerçevesi olmadığını ve kariyer planlarına göre değişkenlik gösterebileceğini düşünüyorum. Ama genelgeçer olarak bir şeylerden bahsetmek gerekirse;

-Global yeni dünya düzeninde yabancı dil bilmenin ve yeniliklere açık olmanın,
-Eğitim sistemimizdeki teorik bilgilerin pratiğe dönüşmesindeki sıkıntılardan dolayı mesleki deneyimin, (staj, part-time vs.)
-Bilgisayar kullanımının, (MS Office programları, tasarım-çizim programları, programlama bilgisi vs.)
-Katılım gösterilen organizasyonların, (network edinme, sosyalleşme, değişik bakış açıları kazanma)
gibi ana kriterlerin bireyin kendini donanımlı hale getirmesindeki önemli kalemler olduğu kanaatindeyim.

Liste daha da uzatılabilir.

Yazımı Mümin Sekman’ın “Her Şey Seninle Başlar” adlı kitabının arka kapak yazısı ile bitirmek istiyorum:

“Çaresizlik öğrenilmiştir.
Başarılı olmak da öğrenilebilir.
Sende sandığından fazlası var!
Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.
Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.
Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.
Rüzgarı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.
Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.
Her şey seninle başlar!
Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.
Hayatta ya tozu dumana katarsın,
Ya da tozu dumanı yutarsın.
Seçim senin!”

Sevgi ve başarı dileklerimle.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla