• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Genel
  • Kişisel Verimliliği Artırma Rehberi

Kişisel Verimliliği Artırma Rehberi

Teknolojinin hızla gelişmesi, her ne kadar bizlere bir çok konuda kolaylık sağlasa da, doğru ödünleştirmeleri yaparak etkin zaman yönetimi yapmamızı eskiye kıyasla oldukça zorlaştırdı. Mühendisler, çoğunlukla kullandıkları makine ve teçhizatın verimliliğini artırmaya çalışır ancak neredeyse hiçbir zaman kişisel verimliliklerini artırmayı düşünmezler. İşte bu sebeple bu yazıda biraz ufuk açmayı ve size kullanıp oldukça memnun kaldığım faydalı araçlar önermek istiyorum. Bu kapsamda ilk olarak bahsedeceğim konu, Pomodoro Tekniği. Pomodoro, İtalyanca “domates” anlamına geliyor ve kısa süreli (25 dakika) çalışmalardan sonra 5 dakika, uzun süreli (120 dakika) çalışmalarda ise 15-20 dakika mola verme prensibine dayanıyor. Şimdi bu teknik nasıl uygulanıyor, ona bakalım. İlk olarak; kısa ve uzun vadede yapılacak tüm işlerinizin listesini çıkarmanız, ardından da bu işlere öncelikler atamanız gerekiyor. Ardından her günün başında bu işlerinizi, günlük yapılacak işler listenize aktaracaksınız. Son olarak, yapacağınız işin tahmini olarak ne kadar süreceğini belirlemeniz gerekiyor. Şimdi çalışma vakti! Kısa süreli çalışmalarda sadece 25 dakika çalışacaksınız ama mutlaka sadece o işe yoğunlaşacaksınız. Mola verdiğinizde ise işinizle alakalı hiçbir şey düşünmeden dinlenin, su için, yürüyün, rahatlayın. Eğer çalışmanızı bölmeniz gerekiyorsa veya kendinize hakim olamayıp arada bir Facebook’a vs. bakıyorsanız; bunu da günlük yapılacaklar listesine ekleyip bu aktivitelere de süre atayın. Günün sonunda, gerçekleşen süreleri ve hedefleri not edip kıyaslayın.

Şimdi de verimliliğinizi artırmak için; masaüstü, web veya mobilde kullanabileceğiniz faydalı araçlardan birkaçını inceleyelim:

Any.Do: Pomodoro Tekniği’ni uygulamak istiyor ancak yapılacak işleri belirleyip onlara öncelik atamak, kağıt-kalem ile zor geliyorsa bu program tam size göre.

Rescuetime: Kişisel verimlilğinizi artırmak için öncelikle hangi tür işlerden vakit harcadığınızı tespit etmek zorundasınız. Çoğu vaktimizi bilgisayar başında harcadığımızı düşünürsek, ne kadar süre hangi işle meşgul olduğumuzu tespit etmemiz çok kolay olmuyor. İşte Rescuetime tam da bu işe yarıyor! Ücretli sürümüne gerek duymadan ücretsiz bu programı kullanarak bilgisayar başında hangi aktiviteleri yaptığınızı raporlarla görebilir ve belirgin şekilde verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Evernote: En etkili not alma aracı. Hatırlatıcı, el yazısı ile not alma, notlara ek dosya veya fotoğraf ekleme gibi birçok seçenek ile tüm notlarınızı tek noktada toplama imkanı veriyor. Bilgisayarımda ve telefonumda senkronize olarak kullanıyorum.

Chime: Chime bir Chrome eklentisi ve size Facebook, Twitter, Gmail, Foursquare vb. gibi üye olduğunuz birçok sosyal ağdaki gelişmeleri topluca görmenizi sağlayarak size ciddi vakit kazandırıyor.

Pocket: Chrome eklentisi olarak kullandığım Pocket, internette karşınıza çıkan ancak o anda okuyamadığınız veya arşivlemek istediğiniz yazıları pocket hesabınıza atma imkanı sağlıyor. Böylece Pocket’ın web ve mobil arayüzleri sayesinde istediğiniz cihazınızda internet bağlantısına ihtiyaç duymadan bu attığınız yazıları okuyabiliyorsunuz.

WeTransfer: Ücretsiz ve üyelik gibi şeyler gerekmeden istediğiniz kişiye 2 GB’a kadar çok hızlı dosya transferi yapabilirsiniz.

Sizin de bunlardan farklı olarak kullandığınız ve yararlı olduğunu düşündüğünüz bir teknik veya aplikasyon varsa bu yazının altındaki “Yorum Yazın” kısmına yazarak paylaşırsanız sevinirim.

Son olarak; David Allen’ın “Stressiz Verimlilik Sanatı” konulu TEDx videosunu paylaşarak yazıyı bitiriyorum.

Verimli günler!

 

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla