Pamuktan Kumaşa – Orta Anadolu A.Ş. Teknik Gezisi

Orta Anadolu A.Ş.

Endüstri ve Bilim Kulübü olarak dün,(03.12.2012) Levi’s, Mavi, DKNY, Lee, Wrangler, Rifle, GAP vb. markalara kumaş üreten Kayseri’deki Orta Anadolu A.Ş.’ye teknik geziye gittik. Firma hakkında önce genel bir bilgi vereyim.(2005 verilerine göre)

Fabrika 156.000 m2‘ye yayılmış ve yıllık ortalama 200 milyon $ ciro elde ediyor. Orta Anadolu A.Ş. şu anda Karamancı ailesine ait Karamancı Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. 1953 yılında Kayserili girişimcilerin kurduğu fabrika, 1980’lerde Gazioğlu ve Karamancı ailesine devrediliyor. Şimdi ise Orta Anadolu A.Ş. tamamen Karamancı ailesine ait bir girişim.Bu kısa girizgâhtan sonra izlenimlerimi aktarmaya başlayayım. Sabah saat 09.30 civarı fabrikaya ulaştık. Fabrika, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunmuyor. Bu yüzden daha kısa bir sürede ulaştık. Fakat bize gezi esnasında rebherlik eden Önder Bey, 2015 veya 2016 yılında fabrikanın şehrin içinde kalmasından dolayı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınacağı belirtti. Zaten bu amaçla, asıl hammadde depolarını taşımışlar bile. Fabrikaya ilk ulaştığımızda pasta-çay ikramının ardından konferans salonunda bir video izletildi bizlere. Videoyu internette bulurum diye düşünmüştüm ama maalesef bulamadım. Sadece kurumsal işler için kullanılıyor herhalde. Gerçekten tekstil sektörüyle ilgilenen herkesin izlemesi gereken bir video olduğunu düşünüyorum. Çok ciddi bir bilgi birikimi vardı videoda. Pamuktan iplik üretimine, iplikten dokumaya, dokumadan kalite kontrole her şey anlatılıyordu videoda. Reklam ve tanıtım amacı gütmeden gerçekten böyle bilgilendirici bir içerik hazırlattıkları için tebrik ediyorum. Bu video(belki belgesel denilebilir) gösterimi bittikten sonra Önder Bey’in rehberliğinde gezimize başladık.

İlk olarak depodan başladık. Burada hasat zamanına göre yurtiçi ve yurtdışından alınan pamuklar bulunuyor. Asıl büyük depolarından kullanıma göre buraya getiriyorlarmış. Fabrikada haftada ortalama 500 ton civarında pamuk işleniyormuş. Buradaki pamuk; öncelikle ayıklama, sonra temizleme, ardından da elyaf şerit elde etme işlemlerinden geçiyor. Bu işlemlerin yapıldığı kısımlar, proses gereği oldukça sıcak ve nemliydi. Ayrıca havada uçuşan pamukcuklar nedeniyle gezimize maske takarak devam ettik. Sonra bu elyaf şeritler, rulolara sarılarak bir sonraki proseste iplik haline getiriliyor. İplik elde edildikten sonra ‘denim’ yani blucin kumaşı işlemleri başlıyor.  Denim denilen kot kumaşı; çözgüsü(dış kısmı) mavi, atkısı(iç kısmı) beyaz ve m2‘si 350gr. olan kumaş  diye tanımlanıyor. Fakat isteğe göre atkı rengi değiştirilebiliyor. Sonraki aşamada iplikler halat haline getiriliyor. Bu aşamadan sonra Orta Anadolu, tercih olarak önce kumaşı boyamayı sonra tekrar bu halatları çözgü haline getirmeyi esas alarak üretimini düzenlemiş.  Boyama işlemine rengin adı yani ‘indigo’ verilmiş. İndigo rengi, gerçek halini O2 ile reaksiyona girerek alıyor. Bu yüzden boyama işleminde halatlar, indigo havuzlarına batırılıp çıkarma işlemi ile bu reaksiyonun gerçekleşmesi sağlanıyor. Yukarıda boyamadan sonra halatların tekrar ipliğe dönüştürüldüğünü söylemiştim. Daha sonra çözgü halindeki indigo renkteki ipler, tekrar boyalı halde halat haline getiriliyor. Sonra bu halatların 12’sinin birleştirilmesiyle ‘levent’ denilen büyük rulolar haline gelmesi sağlanıyor. Bu işlemin ardından ‘haşıl’ işlemi yani yıpranan ipin, yeniden mukavemet kazanması için belli kimyasal işlemlerden geçirilmesi işlemi yapılıyor. Sonra dokuma işlemine geçiliyor. Bu leventlere ‘atkı’ atılarak ham kumaş elde ediliyor. Dokumadan sonra da ‘terbiye’ işlemi yapılıyor. Terbiye işleminde; kumaşın çekme, daralma, kir tutma vb. özellikleri çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerle engelleniyor. Bu işlemlerden sonra istenilen kumaş elde ediliyor. İstenilirse kaplama işlemi de yapılabiliyor.

Tabi bundan sonra da işlemler bitmiyor. Bu aşamadan sonra kalite kontrol evresi devreye giriyor. Otomasyon sistemi yardımıyla kumaşın kalitesi tespit ediliyor. Kalite aşamasında Önder Bey, en sıkı prosedürlerin hangi alıcı firma tarafından uygulandığını sorduğumda Levi’s cevabını aldım. Kalite kontrol aşamasından sonra onaylanan ürünler, stoğa gönderiliyor veya direk nakliye ediliyor.

Yazımın sonuna gelmişken, tekrardan Orta Anadolu A.Ş.’ye ziyaretçiler için hazırlattıkları video için teşekkür ediyorum. Ayrıca bizlerle bilgilerini paylaşan Önder Bey’e ve kulübümüzdeki emeği geçen herkese teşekkürler.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla