TOBB ETÜ Liderlik Kampı ’12

TOBB ETÜ Liderlik Kampı '12

15-16-17 Mart tarihlerinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri ve Verimlilik Topluluğu tarafından düzenlenen “Gençler Liderleri Kampa Alıyor!” sloganlı Liderlik Kampı ’12 etkinliğine katıldım. Sizlere etkinlikle ilgili görüşlerimi ve notları aktaracağım.

Ankara’ya 15 Mart sabahı saat 05.30 gibi ulaştım. Oradan TOBB ETÜ Öğrenci Konukevi’ne vardığımda organizasyon ekibi bizi karşılamak için bekliyordu.
Katılımcı kimliğim:

TOBB ETÜ LK '12 Katılımcı Kimliğim

3 gün boyunca süren konferanslarda oldukça zengin bir içerik oluştu. Teker teker tüm katılımcıları yazmak yerine beni etkileyen dipnotları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk gün Ataman Özbay’ın ve Gamze Cizreli’nin sunumları gerçekten çok güzeldi. Uni Islak Mendilleri’nin sahibi Ataman Özbay, kendisinin zorlu hayat hikayesini anlattı. Okumak için yaptığı işlerden ve insanın asla pes etmemesi ve yaptığı işini de en az sevgilisi kadar sevmesi gerektiğinden bahsetti. Beni en çok etkileyen de kendisini okutan Alime Hanım’ın ismini işyerindeki tüm kapıların üzerine kalp resmi içinde yazdırmasıydı.

BigChefs cafelerinin sahibi Gamze Cizreli de girişimcilik ve kendi girişimcilik serüveni ile ilgili bilgiler verdi. Sonra hızlıca soru-cevap kısmına geçti. İş kurmadan önce girişimcilerin en az 3 yıl başkasının işinde çalışmasını ve reel sektörü öğrenmesinin ardından kendi işini kurmasını ve patronluğun masa başında oturmaktan ibaret olmadığınından; girişimcinin çalışanlarıyla birlikte olmasının gerekliliğinden gibi konu başlıklarından bahsetti.

İkinci gün de oldukça renkliydi. İlk önce sahneye KOSGEB Başkan Yardımcısı Metin Şatır geldi. Girişimcilik ve liderlik konularına değinen bir sunum yaptı. ”Güç,tarihte 3K prensibi ile değişmiştir.Önce kas gücü,sonra kasa(para) gücü ve şimdilerde ise güç kafa gücü.” sözü gerçekten güzeldi. Sonra sahneye İlkim Öz Tan geldi. Girişimcilikte eş seçimi konusunda konuşmasını yaptı. “Hedef = Hayaller + Beklentiler + Kişilik özellikleri” denklemini söyledi. İlkim Hanım’ın konuşması esnasında salona TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan girdi. Salondakileri kapıdan girer girmez yüksek sesle selamlayarak dikkatleri üzerine topladı. İlkim Hanım’ım sunumunun ardından sözü alan Erkan Tan, kendisine ayrılan kısa sunum vaktinden konuşması esnasında biraz şikayet etti ama kısa ve öz güzel bir sunum gerçekleştirdi. Oldukça güzel dipnotlar vardı.Bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşıyorum:
– “Bir işin hep neden yapılamayacağını söyleyen virüslü bir nesil yetişiyor.”
– “Televizyon eğitir,eğlendirir ve bilgilendirir.Fakat televizyon bir okul değildir.”
– “Anlaşılır ve etkileyici olmak için kısa cümleler kurulmalıdır.Sloganlar bunun en iyi örneğidir.Medya da reklam kokar, slogan kokar, dili ortaokul üç seviyesindedir.Çünkü insanın aklında bunlar kalır.”
Ardından HP Kamudan Sorumlu Global Accounts Manager Tuncay Marmaralı sunumunu yaptı.Meslek hayatına ilk başladığı yıllarda yöneticilerinden öğrendiği temel dersleri bizlerle paylaştı.
– “İlk işinde ne isen, bu sana yapışır.”
– “Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, o yol sizi bir yere çıkarmaz.”

Tuncay Marmaralı’dan sonra “Dünyanın En İyi Meslekleri” konulu panel ile BilgeAdam yetkilileri sunumunu yaptı. Panelin ismi bana çok şaşalı gelmişti fakat bence sunum o kadar iyi değildi. Genel olarak IT sektöründen ve geleceğinden bahsedildi. BilgeAdam’ın da ardından AVEA Kurumsal İlişkiler Geliştirme Yöneticisi Ulaş Emiroğlu sunum yaptı. Eğlenceli ve interaktif bir sunumdu. Telekomünikasyon sektöründen ve Avea hakkında bilgiler verdi Ulaş Bey. Avea’nın çekmediği yönünde yapılan eleştirilere 🙂 : “Biz anlaşma gereği GSM 1800 frekansını kullanmak zorundayız. Diğer operatörler ise GSM 900 frekansını kullanıyor. Yani belli bir alanı; GSM 900 1 tane baz istasyonu ile kapsarken, GSM 1800 2 tane baz istasyonu ile kapsayabilir. Bu yüzden sorun oluşuyor.” dedi.

Üçüncü gün İnsan Kaynakları ve Kalite Koordinatörü Berrin Tavman; kendisinden ve hayat felsefesinden, iş hayatına hazırlanma sürecinden, iş mülakatlarından bahsetti. “Değişim, önce niyet sonra sabır gerektirir.” dedi.
Son olarak Profesyonel Nezaket Uzmanı Yaprak Tecir bizlerle oldu. Görgü kuralları, toplantı adabı, yazışma kuralları, yemek adabı gibi konulardan bahsetti.

Ana hatlarıyla bu şekilde gerçekleşen organizasyon güzel bir 3 gün geçirmemi sağladı diyebilirim. Son gün de duygu ve düşüncelerimi söz alıp son oturum öncesi dile getirdim ama tekrardan; gerçekten emek verilmiş ve güzel bir takım çalışması örneği olan Liderlik Kampı ’12 etkinliğini düzenleyen TOBB ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu’na teşekkür ediyorum.

       

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla